Systemy SCADA w procesie produkcyjnym

Prowadzenie własnego biznesu wcale nie jest takim łatwym zadaniem, jak może się wydawać, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie konkurencja jest ogromna. To, dlatego trzeba stale podnosić jakość oferowanych usług. Czym są systemy SCADA? I czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie w swojej firmie.

Co to jest system SCADA?

System SCADA to system komputerowy, który najprościej pisząc na za zadanie zwiększenie wydajności produkcji. Do jego głównych zadań należy między innymi nadzór dyspozytorski, monitoring oraz perametryzacja, automatycznie reaguje na sygnał z urządzeń. Takie oprogramowanie działa na wyższym poziomie powyżej sprzętu (sterownik PLC, rejestratory danych, czujniki, liczniki, mierniki), zapewniając łączność oraz akwizycję danych z monitorowanych procesów technologicznych. System zbiera dane z urządzeń pomiarowych oraz maszyn w stanie rzeczywistym. To dobre usprawnienie produkcji, które bez wątpienia warto wziąć pod uwagę.

Gdzie można wykorzystać system SCADA?

Systemy SCADA znajdą zastosowanie w wielu branżach, jednak przede wszystkim w produkcji, ekologii czy automatyce budynkowej. Oczywiście przed wdrożeniem takich usprawnień, należy ustalić zakres oraz potrzeby danego użytkownika. Takie oprogramowanie znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zbieranie danych, kontrola procesów produkcji oraz nadzór i alarmowanie w razie awarii. To zaawansowany system kontroli i wizualizacji, który jest dobrą alternatywą dla systemu HMI, gdyż jest bardziej rozbudowany.

Warto korzystać w nowoczesnych technologii

Bez wątpienia warto zastanowić się nad wdrożeniem systemu SCADA, szczególnie, jak potrzebujemy dobrego, zaawansowanego systemu wizualizacji i kontroli. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze przedsiębiorstwo się rozwijało i wyprzedziło konkurencję, wówczas takie nowoczesne rozwiązania, powinny być brane pod uwagę. Dzięki temu proces produkcji będzie szybszy, szybciej też zostaną wykryte różnego rodzaju awarie i usterki, co jest korzystne dla firmy. System SCADA jest nowoczesny, zaawansowany i daje wiele możliwości, także z pewnością warto wziąć go pod uwagę, jeżeli chcemy wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie usprawnienia i zależy nam na maksymalnej wydajności pracy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here