Aplikacja internetowa a aplikacja mobilna - czym się różnią?

Istnieje powszechne przekonanie, że aplikacja internetowa i aplikacja mobilna to jedno i to samo, jednak w rzeczywistości są one bardzo różne. Obie aplikacje różnią się od siebie pod względem opracowywania, wdrażania i doświadczeń dla użytkownika. Poniżej kilka zdań o różnicach między aplikacją internetową a aplikacją mobilną.

Aplikacje internetowe a strony internetowe

Przegląd rozbieżności między aplikacjami należy rozpocząć od rozróżnienia między aplikacjami internetowymi a stronami www. Podstawowa różnica to charakter nadany obu narzędziom. Aplikacje webowe mają dostarczać pewne funkcjonalności tzn. użytkownik może wpisywać dane i przesyłać informacje, dlatego mają one charakter interaktywny. Strony internetowa, dzięki przeglądaniu na niej treści, grafik i video, ma charakter informacyjny, odwiedzający nie może wykonywać żadnych innych działań poza przechodzeniem na kolejne sekcje czy podstrony.

Aplikacje mobilne a aplikacje internetowe

Gdy wiadomo już czym jest aplikacja internetowa można przejść do głównego tematu artykułu. Aplikacje mobilne tworzone są pod konkretne oprogramowania jak iOS czy Android na tablety i smartfony, a pobierać je można za pośrednictwem sklepów internetowych. Aplikacje internetowe dostępne są poprzez przeglądarki i dopasowują się do dowolnego urządzenia, na którym je przeglądamy, ale nie trzeba ich pobierać ani instalować. Ze względu na swój responsywny charakter obie aplikacje są ze sobą mylnie łączone.

Różne sposoby budowania aplikacji

Stworzenie aplikacji mobilnej jest droższe niż internetowej ze względu na specyfikację platform, na których aplikacje mają działać, dlatego programiści dopasowują język programowania do środowiska działania apki. W przypadku iOS budowa odbędzie się przy użyciu Objective-C lub Swift, dla Androida AndroidStudio i Eclipse IDE. Samo uruchomienie aplikacji to nie wszystko, należy pamiętać o jej rozwoju i konserwacji, do czego z pewnością potrzebni będą wykwalifikowani specjaliści. Aplikacja internetowa najczęściej kreowana jest przy użyciu JavaScirpt, CSS i HTML5 i w przeciwieństwie do aplikacji mobilnych nie posiada standardowego zestawu do tworzenia oprogramowania. Webdeveloperzy mają jednak dostęp do szablonów, które ułatwiają proces tworzenia, a samo przygotowywanie aplikacji webowej jest znacznie prostsze i szybsze niż mobilnej.

Różnorodność funkcji

Aplikacje mobilne działają szybciej niż webowe i posiadają więcej możliwości, łatwiej jest dopasować spersonalizowaną obsługę, dzięki ustawieniom preferencji na początku. W aplikacjach mobilnych możesz wykorzystać wszelkie atrybuty smartfona czy tabletu jak np. kamera czy dostęp do zdjęć. Co najważniejsze – aplikacja mobilna może pracować w trybie offline, a także daje gwarancję bezpieczeństwa, ponieważ musi zostać zatwierdzona przez sklep, aby mogła być tam dostępna dla użytkowników. Aplikacja internetowa jest łatwiejsza podczas tworzenia, nie trzeba jej instalować, a koszty utrzymania są niższe niż w przypadku aplikacji mobilnej.

Różnice między aplikacjami są zasadnicze, dlatego warto dokładnie przemyśleć wdrożenie narzędzia i wybranie takiego, które najbardziej odpowiada swoją funkcjonalnością.

Szukasz więcej podobnych tematów sprawdź serwis Responsywnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here