Logo Apple – jeden z najbardziej rozpoznawalnych wzorów na świecie, ikona i znak dzisiejszych czasów. Czy zastanawialiście się kiedyś, jaka jest historia powstania nadgryzionego jabłka? Postaramy się Wam przybliżyć temat powstania logo Apple, wyjaśnić dlaczego jest nadgryzione.

Na początku było jabłko i komputery

Żeby zrozumieć w jaki sposób doszło do powstania jednego z najbardziej rozpoznawalnych logotypów na świecie, trzeba w pierwszej kolejności  zapoznać się z momentem powstania firmy.  Osób, które są ojcami tego sukcesu nie trzeba za bardzo przedstawiać. To właśnie w latach 70 Steve Jobs i Steve Wozniak założyli firmę Apple Computers. Teorii, które opisują powstanie firmy i jej nazwy jest kilka, jednak trzeba pamiętać, że najważniejsza i najbardziej wiarygodna jest zawsze opowieść z pierwszej ręki. Steve Wozniak opisał ten moment w swojej książce noszącej tytuł „Apple Confidential 2.0: The Definitive History of the World’s Most Colorful Company”. Mowa dokładnie o momencie, kiedy ojcowie sukcesu firmy Apple   jadą autostradą 85 między Palo Alto i Los Altos. Sytuacja wygląda tak, że nasi bohaterowie rozmawiają w trakcie tej podróży i Steve Jobs  oznajmia, że wymyślił świetną nazwę, którą jest Apple Computer. Autor książki – Steve Wozniak – sam przyznaje w tym fragmencie, że nie do końca wiedział skąd wzięła się nazwa. Domniemywał, że  pomysł zrodził się ze skojarzenia z Apple Records, ponieważ Jobs lubił muzykę i był fanem „The Beatles”. Steve Wozniak pisze w swojej książce, że obydwoje trudzili się jeszcze przez dziesięć minut nad inną nazwą, która będzie brzmiała bardziej technicznie, ale  Executek oraz Matrix Electronics nie brzmiały tak dobrze jak Apple Computer. Tak naprawdę autor przyznaje, że nie miał bladego pojęcia, skąd wziął się pomysł  na taką nazwę ich firmy.

Co tak naprawdę skłoniło Jobs’a  do nazwy Apple Computer?

Dzięki książce Waltera Isaacson’a, twórcy biografii Steva’a Jobsa, możemy dowiedzieć się więcej odnośnie tego, co  sprawiło, że powstała nazwa Apple Computer. Okazuje się, że Steve Jobs był w tamtym okresie na diecie owocowej i bardzo dużo czasu spędzał na farmach jabłoni. Według niego brzmiało to zabawnie. Było inspirujące i przystępne. Jak twierdził Jobs, słowo apple  łagodzi brzmienie słowa computer. Ponadto, myślał on też o konkurowaniu ze znanym wszystkim Atari, dzięki słowu apple firma miała być w książce telefonicznej przed konkurentem. Ponadto Steve Jobs cały czas chciał, by jego  produkt był kojarzony z czymś przyjemnym. Chodziło mu, po prostu, o prostotę.

Jak to się stało, że logo Apple jest nadgryzione?  

Sama firma nigdy nie zasugerowała żadnej historii, która opisywała by powstanie jej znaku. Trzeba przyznać, że jest to bardzo przemyślany wybór z punktu marketingowego, ponieważ to zmusza do działania, do myślenia i poznania  marki w znaczniejszym stopniu. Teorii było mnóstwo, od biblijnych  nawiązań, przez zdefiniowanie nadgryzionego jabłka jako symbol wiedzy, aż po przypuszczenie, że jest to oddanie hołdu Alanowi Turingow, który zaprojektował jeden z pierwszych komputerów elektronicznych i popełnił samobójstwo jedząc jabłko nasączone cyjankiem.  Tak naprawdę był to zbieg okoliczności w bardzo podobnie brzmiących słowach  byte i bite. Gdzie pierwsze oznacza kęs a drugie jednostkę pamięci komputerowej. Jako ciekawostkę można dodać, że pierwsze logo było zupełnie inne, zaprojektował je Ronald Wayna, trzeci założyciel Apple i przedstawiało ono Isaaca Newtona. Początkowo nadgryzione jabłko było kolorowe, ale w 1997 Jobs podjął decyzję o zmianie na jednokolorowe logo. Nikt nie spodziewał się, że dzisiaj będzie to tak rozpoznawalny znak. A czy Ty chciałbyś mieć równie atrakcyjne logo? Sprawdź logo cennik i zainwestuj w swoją firmę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here