Lean Manufacturing z ERP: podstawy dla użytkowników

Lean Manufacturing (czasami określane jako „Just-In-Time„, JIT) to system zarządzania produkcją, który znany jest od dziesięcioleci. Jednak gdy w latach osiemdziesiątych pojawiły się systemy oprogramowania ERP, wczesne próby integracji JIT z ERP zwykle kończyły się brakiem zgodności między oryginalnymi, ale nieco hierarchicznymi koncepcjami opartymi o ERP, a bardzo elastycznym podejściem oferowanym przez doktrynę JIT w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

W związku z tym, z punktu widzenia biznesowego, przez pewien czas oba systemy ewoluowały, wzajemnie się wykluczając. Jednak z biegiem lat potrzeba integracji JIT z ERP nabrała większego znaczenia, co ostatecznie przyczyniło się do rozwoju kilku zintegrowanych metodologii, a także wykorzystania powiązanych i zgodnych z ERP zestawów narzędzi, w tym Six Sigma, Agile, DevOps, Kaizen, Kubernetes i Mesosphere, nie wspominając już o Chef, Puppet i innych.

Interesujące jest to, że każda z tych metodologii, a także stworzonych dzięki nich produktów nadal reprezentuje pierwotne cele biznesowe JIT również dzisiaj, w taki sam sposób, jak miało to miejsce w przeszłości. Wystarczy wspomnieć o:

  • minimalizacja odpadów,
  • zmniejszaniu zapasów według aktualnych możliwości,
  • optymalizacji tempa produkcji,
  • reagowaniu na zapotrzebowanie rynku,
  • odpowiadaniu na potrzeby klienta,
  • zaufaniu do dostawców,
  • ciągłym doskonaleniu

ERP i Lean Manufacturing dzisiaj

Przeprowadzenie zmian i ciągłe doskonalenie są często trudniejsze niż niektórym się wydaje. Metodologie takie jak JIT i Total Productive Maintenance (TPM) wymagają zmian w sposobie myślenia i przepływie pracy w całej organizacji, które naprawdę sprawdzają, jak zwinna jest twoja organizacja – mówi Bryan Christiansen, dyrektor generalny Limble CMMS.

Obecnie cele ERP i JIT są ze sobą w pełni zgodne, co znajduje zastosowanie zwłaszcza w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.

Z pewnym opóźnieniem to przekonanie staje się coraz bardziej akceptowalne przez znaczące firmy badające rynek, np. Boston’s AMR Research. – Przez 25 lat wielu ludzi wierzyło, że Lean i ERP są zasadniczo niezgodne – uważa wiceprezes tej firmy, Jim Shepherd. – Jednak w rzeczywistości nigdzie nie są one tak niekompatybilne, jak niektórzy sądzą. Termin Lean Manufacturing nie ma mistycznego znaczenia, które czyni go niezgodnym ze standardami ERP – mówi Shepherd, który zaraz jednak dodaje: – użytkownicy ERP muszą być odpowiednio wykształceni i wyszkoleni, aby zrozumieć podstawy Lean Manufacturing. Ważne, aby wiedzieć, że koncepcje Lean Manufacturing mogą być realizowane bez produkcji ERP (lub innych typów systemów technologicznych), tak jak ERP można wdrożyć bez Leanu.

Historia nieporozumień

Z drugiej strony, nieporozumieniem jest też przekonanie, że Lean i technologia ERP wzajemnie się wykluczają. Tylko dlatego, że każdy z nich może być używany w zastępstwie drugiego, nie oznacza, że nie mogą współgrać razem. W rzeczywistości coraz większa liczba pakietów oprogramowania ERP średniej klasy jest kierowana specjalnie do użytkowników Lean, a producenci uważają, że ich systemy umożliwiają postępowanie według wzorców Lean.

Przykładowo, QAD Inc. promuje Lean od ponad 20 lat, co czyni go jednym z pierwszych dostawców oprogramowania dla przedsiębiorstw, które umożliwiają współużytkowanie Leanu i ERP.

– Producenci mają ogromną potrzebę zwiększenia skuteczności i wydajności. Muszą maksymalizować efektywność pracowników i ilość surowców, aby móc utrzymać odpowiednie marże i jakość. Kiedyś można było zrobić wszystko w oparciu o wizualne wskazówki i karty Kanban – mówi Phil Friedman z QAD. – Jednakże teraz świat jest inny, co najbardziej widać w globalnych łańcuchach dostaw. Prawda jest taka, że potrzebujesz dziś systemu ERP – dodaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here