Zawody prawnicze

Młody adept prawniczej sztuki może wybierać spośród różnych zawodów. Ktoś będzie miał predyspozycje do zostania sędzią, ktoś inny – adwokatem czy radcą prawnym. Tutaj nic nie jest oczywiste, ludzie są różni. Czasem droga będzie mocno przemyślana, czasem będzie to totalne dzieło przypadku.

Nauka na pamięć?

Studia prawnicze trwają pięć lat. Oczywiście – zakładając, że ktoś skończy je w terminie. Po drodze bywa różnie. Nie da się ukryć, że studia prawnicze to studia trudne, wymagające wiele nauki na pamięć. Ale pomyliłby się ten, kto odważyłby się postawić tezę, że nauka na prawie to tylko i wyłącznie „pamięciówka”.

Żeby zaliczyć większość egzaminów trzeba też umieć zastosować wiedzę w praktyce. Na nic zda się sama znajomość na pamięć kodeksów, jeżeli ktoś nie będzie potrafił przełożyć tej wiedzy na praktykę. Ale od tego jest całe życie prawnicze, by się tego nauczyć. Nikt nie urodził się alfą i omegą.

Radca prawny

Spośród wielu zawodów prawniczych można wyróżnić osoby pracujące w sądach i takie osoby, które świadczą usługi komercyjnie. Jeżeli potrzebujemy porady lub konsultacji prawnej, opinii prawnej, pójdziemy do radcy prawnego.

Historia zawodu radcy prawnego jest długa i skomplikowana. Na przestrzeni lat zmieniały się kompetencje radców oraz ich obowiązki. Aby zostać radcą trzeba z sukcesem skończyć aplikację, która trwa trzy lata. Zarówno w trakcie naboru, jak i w trakcie egzaminu końcowego trzeba wykazać się ogromną wiedzą i inteligencją.

Prawo i co dalej?

Z pewnością nie każdy człowiek, który rozpocznie studia prawnicze, skończy je. Dzieje się tak z wielu powodów. Część osób dochodzi do wniosku, że jednak nie chce zajmować się prawem w przyszłości. Część osób skończy studia, jednak ich kariera będzie zmierzać w innym kierunku. Być może gdzieś obok prawa… Na przykład w mediacjach rodzinnych.

Część studentów zakończy na ukończeniu studiów prawniczych i uzyskaniu tytułu magistra prawa. Nie pójdą oni na aplikację. To nie jest konieczna droga, by w tym zawodzie zostać kimś. Można spełniać się pracując na przykład w korporacji. Nie jest powiedziane, że osoba po aplikacji osiągnie większe zarobki. Na pewno jednak warto rozważyć karierę radcy prawnego, bo jest to niezwykle ciekawy zawód. Radca prawny wykonuje ciekawą pracę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here