Istnieje wiele wątpliwości odnośnie tego, czy strona sklepu internetowego musi być wyposażona w certyfikat SSL. Przedsiębiorcy nie są pewni statusu prawnego, który zresztą faktycznie nie jest klarowny. Warto nieco rozjaśnić tę kwestię.

SSL – do czego to służy

Certyfikat SSL generalnie służy do ochrony danych osobowych osób odwiedzających daną witrynę internetową. Chodzi o to, że jeśli na przykład klient zamawia produkt lub też zapisuje się na newsletter, musi wpisać swoje dane osobowe. Następnie, kiedy już to zrobi i zatwierdzi dane, muszą one dotrzeć na serwer sklepu. W tym czasie SSL zapewnia im ochronę, aby nikt postronny nie miał do danych dostępu.

Ponadto, certyfikat SSL jest również zabezpieczeniem dla administracji strony. Chroni on bowiem także dane logowania i hasła, a nie tylko dane osobowe podawane w formularzach.

Sytuacja prawna

Wedle polskiego prawa nie ma obowiązku używania SSL. Niemniej jednak, na właścicielach witryn internetowych ciąży obowiązek zabezpieczenia danych osobowych osób zostawiających je na tych witrynach. Z racji, że nie ma lepszego sposobu na ochronę niż certyfikat SSL, de facto jego posiadanie jest konieczne.

Czemu to się opłaca

Warto zauważyć, że nie tylko polskie prawo może ukarać za nieużywanie certyfikatu SSL. Bardziej dotkliwa kara może nadejść od Google. Największa na świecie wyszukiwarka internetowa od pewnego czasu informuje użytkowników przeglądarki Chrome o niebezpieczeństwie, jakie na nich czeka, jeśli wejdą na stronę nieposiadającą aktualnego certyfikatu SSL. Ponadto, strony takie nie mają szans na przedostanie się na górę listy wyszukiwań, stąd też wszelkie działania optymalizacyjne tracą sens, a sklep traci klientów. Wydaje się, że ze względu na dobro sklepu ,jak najbardziej warto korzystać z certyfikatu SSL, gdyż stanowi on skuteczną ochronę dla danych osobowych i nie tylko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here