Radca prawny w firmie - pytania i odpowiedzi

Dzisiaj coraz więcej osób stawia na posiadanie własnej firmy. Zalety pracowania dla siebie są oczywiste. Warto jednak wiedzieć, że mając własną firmę, dobrze jest także zainwestować w usługi radcy prawnego. Jak go znaleźć? Czemu jest to tak istotne? Jakie są zalety posiadania radcy prawnego w firmie? Czym w ogóle się on zajmuje?

Radca prawny- zadania w firmie?

Na początek warto zacząć od sprawy najbardziej podstawowej, a mianowicie od tego, czym w ogóle zajmuje się taki radca prawny w firmie. Otóż jak sama nazwa wskazuje, jest to prawnik, który ogólnie ma udzielać porad prawnych.

Oznacza to, że sprawdza on wszystkie umowy o pracę, z kontrahentami- czy wszystko jest ujęte zgodnie z prawem. Określa także, jak od strony prawnej powinny przebiegać negocjacje, rozmowy o pracę itp. Sprawdza również regulaminy pracy. Co więcej, ma także możliwość reprezentowania firmy w sądzie czy przed rożnego rodzaju instytucjami i organami.

Jak wyglądają zalety radcy prawnego w firmie?

Przede wszystkim, w zamian za jego pracę i wynagrodzenie, otrzymujemy bezpieczeństwo. Mamy pewność, że w razie jakiejkolwiek kontroli wszystko jest w porządku j na pewno nie zostaną nałożone jakiekolwiek kary finansowe czy administracyjne.

To jednak oczywiście nie wszystko. Taki radca prawny także zapewnia nam czas. Już nie musimy sprawdzać wszystkich dokumentów, umów czy zastanawiać się, czy wszytko jest w porządku. Mamy spokojnie czas na rozwijanie firmy.

Warto jeszcze dodać, że dzisiaj niestety łatwo jest przekroczyć cienką granicę prawa, a rozżaleni klienci czy kontrahenci na pewno z tego skorzystają, pozywając nas o cokolwiek.Tu radca prawny także zabezpiecza nas przed niefortunnymi pomyłkami.

Jak znaleźć dobrego radcę prawnego?

Przede wszystkim, trzeba sprawdzić, kto zajmuje się obsługą firm. Nie każdy radca bowiem się właśnie w tym specjalizuje. Dalej, oczywiście przydatne mogą być wszelkie opinie czy komentarze. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że można zatrudnić zarówno jedną osobę, jak i zlecić pracę kancelarii zewnętrznej.

Oba rozwiązania mają tak naprawdę swoje zalety i tylko od nas zależy, co dokładnie wybierzemy i co jest bardziej wygodne dla naszej firmy.

Podsumowując jednak – naprawdę warto zatrudnić radcę prawnego do naszej firmy. Zapewni on nam bezpieczeństwo i możliwość dalszego rozwoju.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here