Due diligence prawne to inaczej zachowanie należytej staranności w ramach przewidywanej współpracy. Audyt ma na celu sprawdzenie czy firma spełnia oczekiwania inwestorów, dla należytej ich ochrony. Dochodzenie jest prowadzone przez wykwalifikowanych pracowników firmy zewnętrznej.
Co zapewnia procedura due diligence prawne?
Oszacowanie ryzyka związanego z planowaną inwestycją, to główny powód, dla którego przeprowadza się badanie due diligence prawne. Każda procedura jest dopasowana do przedsiębiorstwa pod kątem badanego przypadku. Najważniejsze korzyści, jakie zapewnia due diligence prawne to między innymi identyfikacja i oszacowanie ryzyka, jakie niesie za sobą inwestycja, dokładne określenie charakteru funkcjonowania zarówno firmy, jak i branży. Ponadto możliwe jest wypracowanie strategii negocjacyjnej z klientem, a także szczegółowe zaplanowanie przyszłego harmonogramu transakcji. Due diligence prawne bada dokumenty finansowe i biznesowe firm lub osób fizycznych, żeby upewnić się, że nie ma żadnych rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym, a przedmiotem roszczeń.
Podejście inwestorów do due diligence prawne
Dla dużych i doświadczonych inwestorów, badania takie jak due diligence prawne, są niezwykle ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji. Dzieje się tak, ponieważ podstawą do przeprowadzenia wstępnej wyceny są właśnie wyniki audytu. Dowiadują się oni z niego, jaka jest wielkość kapitału, który mogą uzyskać z danej inwestycji. Skuteczne inwestowanie zawsze opiera się na dobrym dostępnie do informacji, co może nam zapewnić odpowiednio przeprowadzone due diligence prawne. Ponadto często przy sprzedaży firmy, to sprzedający posiada więcej informacji, co jest przewagą względem kupującego. I w tym przypadku wnikliwa i staranna analiza przedłożona potencjalnemu inwestorowi, znacznie usprawni proces kupna. Due diligence prawne nie powinno być traktowane tylko jako formalność, ale również jako sposób poznania słabszych stron przedsiębiorstwa i możliwość ich naprawy.