doktorat
Fot. Pexels.com

Zdobywanie wiedzy jest bardzo ważne w dzisiejszym świecie. W związku z tym wiele studentów na II stopniu studiów zastanawia się nad rozpoczęciem kolejnego etapu edukacyjnego jakim jest doktorat. Sprawdź z czym on się wiąże oraz jakie są warunki rozpoczęcia takiej edukacji.

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/jak-zrobic-doktorat/

Czym jest doktorat? – Podstawowe informacje

III stopień studiów jest tym, gdzie pojawia się najwięcej pracy własnej. W końcu, aby uzyskać tytuł doktora należy obronić rozprawę doktorską. A ta wiąże się z prowadzeniem przez kilka lat badań. Pomimo tego, że mamy swojego opiekuna naukowego etap ten wymaga od nas wiele pracy własnej. Najczęściej są to 4 lata. W związku z tym należy wykazać się takimi cechami jak dobre zarządzanie czasem czy organizacja pracy.

Ponadto osoba decydująca się na ten etap edukacyjny musi liczyć się także z tym, że musi odbyć kilka czy kilkanaście godzin pracy dydaktycznej. Praca przed grupą studentów wiąże się także z takimi umiejętnościami jak autoprezentacja czy komunikatywność.

Rekrutacja na doktorat jest ściśle określona przez Ustawę 2.0. Podana jest tam konkretna punktacja za publikację artykułów, tekstów w publikacjach książkowych, udziale na konferencji i inne działania. Warto pomyśleć o tym już na rok przed złożeniem dokumentów aplikacyjnych.

Doktorat – czy warto?

Co do studiów doktoranckich istnieje wiele wątpliwości. Jedną z nich jest to czy uda uzyskać się po niej dobrą pracę. Oczywiście jeśli pracodawca będzie wybierał między osobą z kilkuletnim doświadczeniem, a osobą po doktoracie najczęściej wybierze doświadczenie. Warto mieć to na uwadze i w trakcie edukacji rozpocząć pracę zawodową.

Jednak badania naukowe to również praca. Jest to niezwykle przydatne, zwłaszcza jeśli myślisz o pozostaniu na uczelni. Praca na uniwersytecie to m.in. prowadzenie badań, a także zajęć.

Stopień ten przez wielu pracodawców jest także pozytywnie widziany. Zwłaszcza jeśli już wcześniej uda nam się nawiązać jakąś relację z daną firmą i przykładowo będziemy tworzyć rozprawę doktorską we współpracy bądź o danym przedsiębiorstwie. W takiej sytuacji może to bardzo mocno pomóc w zatrudnieniu.

Zobacz też: http://aortamag.pl/przyszlosciowy-kierunek-studiow-jaki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here