Faktoring to usługa finansowa, która znana już od lat, wciąż nie jest do końca zrozumiana przez wielu przedsiębiorców. Szczególnie dużo wątpliwości jest w zakresie roli i odpowiedzialności dwóch stron usługi – faktora i faktoranta. Wyjaśnimy, czym różnią się te role i kto jest, za co odpowiedzialny w usłudze faktoringu.
Rola faktora w transakcji faktoringowej – odpowiedzialności i zobowiązania strony
Zacznijmy od pierwszej strony transakcji faktoringowej, jaką jest faktor. Kim on jest i jakie są jego odpowiedzialności? Faktor to instytucja, która świadczy usługi faktoringowe, czyli przykładowo firma https://pragmago.pl/. Rolą faktora jest zakup wierzytelności od klientów, którzy zgłaszają chęć skorzystania z usługi. W ramach ustalenia warunków współpracy faktor informuje klienta o kosztach usługi, które najczęściej związane są z prowizją procentową lub kwotową, w zależności od ogólnej wartości wierzytelności. Kolejny etap to zakup wierzytelności i natychmiastowa wypłata wartości faktury, pomniejszona o wcześniej wspomnianą prowizję. W dalszym etapie to faktor monitoruje przebieg współpracy z kontrahentem, dbając o terminowe uregulowanie zobowiązania.
Nowoczesne firmy świadczące usługę faktoringu nie ograniczają swojej działalności jedynie do bycia faktorem w procesie faktoringu jawnego. Coraz większą popularnością cieszy się także faktoring odwrotny, faktoring cichy lub faktoring wymagalnościowy, które nieco różnią się od tradycyjnej formy faktoringu, jednak wciąż skupiają się na wsparciu finansowym przedsiębiorcy w jego działalności biznesowej.
Rola faktoranta w transakcji faktoringowej – odpowiedzialności i zobowiązania strony
Przejdźmy teraz do drugiej strony transakcji – faktoranta. Kim on dokładnie jest? To klient usługi faktoringu, który zgłasza się do firmy faktoringowej i definiuje swoje potrzeby. W zależności od specyfiki branży, kondycji finansowej firmy i wielkości należności z tytułu faktur, klient ustala warunki współpracy i w przypadku ich zaakceptowania, sprzedaje prawo do danej faktury, jednocześnie uzyskując z tego tytułu natychmiastową płatność pomniejszoną o prowizję.
Warto pamiętać, że faktorant może starać się o finansowanie należności tylko wtedy, gdy faktura jest jeszcze w terminie zapadalności. Gdy termin płatności już minął, faktor nie będzie w stanie pomóc nam w odzyskaniu tych środków i niezbędne będzie wdrożenie mechanizmów windykacyjnych.
Czy faktoring jest skomplikowany?
Biorąc pod uwagę specyficzną terminologię związaną z usługą faktoringu, osoby, które pierwsze raz stykają się z tą formą finansowania, mogą być nieco zagubione. Jednak zaledwie chwila wystarczy, by w pełni zrozumieć ideę faktoringu i jego korzystny wpływ na funkcjonowanie mniejszych i średnich przedsiębiorstw.
Faktoring to tak naprawdę bardzo intuicyjne źródło finansowania, które cechuje się dużą elastycznością, dopasowaniem do potrzeb klienta i przede wszystkim błyskawicznym wpływem na płynność finansową przedsiębiorstwa. Już zaledwie kilka minut wystarczy, by wypełnić wniosek o faktoring, skontaktować się z faktorem, ustalić warunki współpracy, a następnie cieszyć się natychmiastowym wpływem na konto z tytułu wystawionej faktury. W tradycyjnym modelu na taką płatność musielibyśmy czekać tygodniami lub nawet miesiącami.