Softboxy a kontrola kierunku i rozpraszania światła

0
211

Mianem softboxa określa się modyfikator światła, z którego korzysta się zwykle w fotografii studyjnej. Jego zadaniem jest rozpraszanie światła, zmiękczenie go i tym samym lepsze doświetlenie sceny. Jak najlepiej ustawić to akcesorium względem fotografowanego obiektu? O czym pamiętać, dobierając właściwy kąt?

Softbox – podstawowe informacje

Softboxy to akcesoria do lamp błyskowych (studyjnych), które wykonane są z nieprzezroczystego poliestru. Wnętrze elementu jest odblaskowe, dzięki czemu generowane światło jest miękkie. W tylnej części akcesorium znajduje się otwór, poprzez który detal nakłada się na źródło światła. Alternatywą dla softboxów są parasole, ale w przeciwieństwie do swych odpowiedników nie pozwalają one na uzyskanie pełnej kontroli nad kierunkiem padającego światła. Modyfikatory światła (softboxy) sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy:

  • oświetlenie jest słabe i pojawia się konieczność skupienia go na fotografowanym przedmiocie,
  • oświetlenie jest ostre, a fotograf chce wyeliminować pojawiające się na obrazie cienie.

Gdzie usadowić softboxa?

Planując stworzenie kompleksowego oświetlenia studyjnego za pomocą softboxów, warto wziąć pod uwagę dwa podstawowe czynniki, czyli odległość od fotografowanego obiektu i kąt padania światła.

  1. Odległość

Bardzo bliskie ustawienie softboxa sprawia, że scena wypełnia się łagodnym światłem. Praktyka ta jest często stosowana w przypadku fotografii portretowej, w której pojawia się konieczność wyeliminowania niepotrzebnych cieni. Z kolei zbyt dalekie usytuowanie modyfikatora doprowadzi do tego, że fotografowane krawędzie staną się ostrzejsze i będą wyraźniej cieniowane.

  1. Kąt

Kolejną kwestią jest usytuowanie softboxa względem modela lub fotografowanego przedmiotu. Ustawienie go na wysokości twarzy (zwłaszcza nosa i oczu) eliminuje cienie. Modyfikatory światła można też ustawić po określonej stronie sceny, tak aby znajdowały się one nad fotografowanym obiektem. Dzięki temu uzyskamy jednokierunkowe światło boczne, które jest niezbędne, aby podkreślić wyrazistość twarzy.

Softbox a złożoność oświetlenia

Możliwości, jakie oferują softboxy warto też wykorzystać poza studiem fotograficznym. Akcesorium to sprawdzi się również na zewnątrz, gdzie mamy do czynienia ze światłem naturalnym. Obecność modyfikatora pozwoli np. złagodzić cienie wygenerowane przez światło słoneczne. Nie można zapominać, że rozplanowując oświetlenie studyjne i plenerowe, trzeba eksperymentować. Tylko w ten sposób można stworzyć idealne doświetlenie kadru i znajdujących się w nim obiektów.

Reasumując, softboxy to wszechstronne modyfikatory oświetlenia, których możliwości można wykorzystać zarówno w studiu, jak i poza nim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here