Chcesz założyć własną firmę? W takim przypadku warto przemyśleć, jaki rodzaj opodatkowania wybrać. Wpłynie on zasady prowadzenia księgowości oraz koszty i czas z tym związany. O czym powinniśmy pamiętać?

Wybór odpowiedniej formy opodatkowania jest dla przedsiębiorcy bardzo ważną sprawą. Warto więc zastanowić się nad tym, jaka forma rozliczeń będzie najkorzystniejsza. Oczywiście, przedsiębiorca nie jest przez cały czas przywiązany do jednej formy księgowości – może zmienić ją każdego roku, zgłaszając chęć zmiany w urzędzie do 20 stycznia.

W Polsce mamy do wyboru cztery formy opodatkowania:

  • zasady ogólne – opodatkowanie odbywa się według skali dla 18% oraz 32%
  • podatek liniowy – stawka wynosi 19%
  • ryczałt ewidencjonowany
  • karta podatkowa

Najprostsza metoda rozliczeń to karta podatkowa, ponieważ wtedy przedsiębiorca płaci przez cały czas jedną stawkę podatku i nie musi prowadzić ksiąg. Wysokość stawek jest zróżnicowana i zależna od rodzaju działalności. Ryczał z kolei oblicza się okresowo i wpłaca do urzędu skarbowego. Także jest prostą formą rozliczeń. Zatem korzystanie z usług księgowych w przypadku karty podatkowej, a także ryczałtu najczęściej nie jest konieczne. 

Jeśli jednak chodzi o zasady ogólne oraz o podatek liniowy, rozliczenia są już bardziej skomplikowane i wymagają prowadzenia ksiąg, a w określonych przypadkach także specjalnych ewidencji. W związku z tym wielu przedsiębiorców decyduje się wtedy na skorzystanie z pomocy – biura rachunkowego albo zatrudnienie własnego księgowego. Można też skorzystać ze specjalnego oprogramowania instalowanego na komputerze lub dostępnego on-line.

Do prowadzenia rozliczeń wykorzystuje się zaawansowane oprogramowanie, na przykład dostarczane przez firmę Sage – sage.com.pl. Wspiera ono księgowych i pozwala na łatwiejsze prowadzenie regularnych rozliczeń bez ryzyka. Oprogramowanie takie jak to oferowane przez Sage pozwala też na automatyzację procesów oraz na dostęp do najnowszych zmian w prawie. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: sage.com.pl.

Zatem sposób opodatkowania wpływa również na formę prowadzenia księgowości. Gdy liczy się wygoda, warto wybrać pomoc dobrego księgowego albo programów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here