Popularne panele PV, czyli panele fotowoltaiczne to dziś coraz częściej stosowane rozwiązanie w polskich domach i obraz, który często zobaczyć można za oknem. Panele takie stosuje się tym chętniej, że łatwo można uzyskać do nich dopłaty, a tym samym znacznie zmniejszyć koszt instalacji. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie o ty, czy to wystarczy?
Ile energii zużywa dom?
To skomplikowane pytanie i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Zasadniczo dom zużywa taką ilość energii elektrycznej, jaką zużywają obecne w nim urządzenia. Zależy więc to w dużej mierze od ilości i zużycia (często również jakości) tychże urządzeń. Kolejną kwestią jest czynnik ludzki. Niezależnie od posiadanych w domu urządzeń, zużycie często zależy od sposobu i częstotliwości ich użytkowania.
Jak więc widać, ilość prądu, jaką zużywa dom zależy w dużej mierze od nas. Nawet mniejsza ilość energii (niż z tradycyjnej sieci), jaką dostarczają nam panele PV może okazać się więc całkowicie wystarczająca. Warto uwzględnić te kwestie już na etapie projektowania domu. Odpowiednia izolacja, dobrze przemyślana bryła budynku, czy jego orientacja to również czynniki, które mogą zmniejszyć zużycie energii.
Jak oszczędzać energię elektryczną?
Teoretycznie oszczędzanie energii elektrycznej jest bardzo łatwe, aczkolwiek wiele osób ma z tym spore problemy. Pierwszą kwestią jest montaż odpowiedniego oświetlenia. Tak na przykład oświetlenie LED pozwala na znaczne zużycia. Wybór urządzeń o wysokim stopniu energooszczędności również pozwala osiągnąć ten efekt.
Wybór paneli PV niekoniecznie musi wiązać się ze zmianą przyzwyczajeń, ale zawsze warto to przemyśleć. Doświadczenie mówi, że duża część strat energii elektrycznej w naszych domu wiąże się z jej nieprzemyślanym zużyciem.
Czy dom samowystarczalny jest możliwy?
Montaż własnego źródła energii stwarza możliwość stworzenia domu (przynajmniej w pewnych granicach) samowystarczalnego energetycznie. Wiedza, którą dysponujemy dzisiaj pozwala nam stwierdzić, że jak najbardziej jest to realistyczne.
Jeżeli jednak montaż paneli nie sprawi, że staniemy się niezależni energetycznie, to warto do tego celu dążyć. Rozwój technologii i coraz większa ich dostępność pozwalają nam myśleć o tym raczej optymistycznie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy