Wózki widłowe to nieodłączny element krajobrazu magazynów i centrów dystrybucyjnych. Wózki widłowe, czyli wózki jezdniowe podnośnikowe, każdego dnia wykonują prace rozładunkowe w wielu magazynach, fabrykach i portach na świecie. Czytaj dalej i sprawdź, jakie są rodzaje wózków.
Istnieje wiele rodzajów wózków widłowych, a także kilka podziałów wózków jezdniowych. Na rynku można spotkać się także z wieloma producentami tego typu pojazdów mechanicznych, a jednym z najczęściej wybieranych są wózki widłowe STILL.
Podział wózków widłowych ze względu na napęd
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, podział wózków widłowych ze względu na kryterium napędu jest następujący:
- Wózki widłowe elektryczne (zwane także sieciowymi wózkami widłowymi),
- Wózki widłowe benzynowe,
- Wózki widłowe z silnikiem diesla,
- Wózki widłowe akumulatorowe.
Na rynku spotyka się również inne rozwiązania, jeśli chodzi o napęd konkretnych modeli wózków widłowych, jednak należą one do rzadkości.
Wózki widłowe ze względu na cechy eksploatacyjne
Bardzo często dokonuje się również podziału ze względu na typ eksploatacyjny danego wózka widłowego. Na rynku można się spotkać z wózkami widłowymi unoszącymi, wózkami widłowymi ciągnikowymi, wózkami widłowymi podnośnikowymi, wózkami widłowymi specjalnymi czy wózkami widłowymi naładownymi. Istnieją także specjalne wózki jezdniowe, jednak należą one do rzadkości.
Podział wózków widłowych ze względu na sposób kierowania
Zazwyczaj spotyka się cztery typy wózków widłowych ze względu na sposób kierowania. W codziennej pracy w magazynach i centrach obsługowych, wykorzystywane są: wózki widłowe prowadzone, wózki widłowe zdalnie sterowane, wózki widłowe podestowe czy wózki jezdniowe wyposażone w fotel, dzięki któremu osoba sterująca wózkiem widłowym może wygodnie sterować nim z miejsca jego faktycznej pracy.
Jak się kieruje wózkiem widłowym?
Większość wózków widłowych prowadzi się podobnie jak samochody, w obu maszynach zastosowano bowiem podobne elementy układu kierowniczego. W wielu wózkach widłowych występuje m.in. pedał gazu, pedał hamulca, kierownica, a nawet sprzęgło.
Producenci wózków widłowych, bardzo często wyposażają swoje pojazdu w skrzynie biegów ze sprzęgłem ciernym, skrzynie biegów ze sprzęgłem hydrokinetycznym, przekładnie hydrokinetyczne, czy przekładnie hydrostatyczne. W odróżnieniu od samochodów osobowych, w zdecydowanej większości rodzajów wózków jezdniowych, montuje się dwa biegi: wolny oraz szybki. Przełożenia dotyczą zarówno przedniego, jak i wstecznego kierunku jazdy. Wózki widłowe są jednak dużo bardziej zwrotne i posiadają minimalny promień skrętu.