Okna aluminiowe – co warto o nich wiedzieć?

Pełne naturalnego światła wnętrza sprawiają, że przebywające w nich osoby mają lepsze samopoczucie. Dlatego też, przygotowując się do budowy domu, warto uwzględnić w planach duże okna w salonie lub jadalni. Czy wybór modnych w ostatnim czasie okien wykonanych z aluminium będzie dobrym pomysłem?

Trwałość i odporność

Zwolennicy okien aluminiowych deklarują, że są one dużo lepszym wyborem, niż okna wykonane z plastiku lub drewna. Tym, co charakteryzuje okna aluminiowe jest fakt, że świetnie nadają się do dużych przeszkleń. Nie odkształcają się z biegiem czasu, inaczej niż ma to miejsce w przypadku okien plastikowych.

Ramy wykonane z aluminium są odporne na korozję oraz na działanie czynników atmosferycznych. Deszcz, śnieg, wiatr i silne promieniowanie słoneczne nie mają wpływu na ich stan i wygląd. Przy długotrwałej wilgotności nie pokrywają się pleśnią ani mchem. Wszystko to sprawia, że oknami wykonanymi z aluminium będziemy mogli cieszyć się dużo dłużej, niż tymi wykonanymi z PCV lub drewna.

Estetyka i termoizolacja

Okna aluminiowe dają wrażenie lekkości. Doskonale sprawdzają się w przypadku nowoczesnych budynków jednorodzinnych. Mogą one występować w praktycznie wszystkich kolorach, przez co z łatwością dopasujemy je do elewacji. Powierzchnia okien może być błyszcząca lub matowa. Dzięki swoim właściwościom okna te wyglądają luksusowo i nadają charakteru całej bryle budynku.

Dostępne na rynku okna wykonane z aluminium bardzo dobrze chronią przed utratą ciepła. Ich parametry są na tyle wysokie, że pozwalają na uzyskanie certyfikatów budownictwa pasywnego, czyli cechującego się wysoką izolacją i szczelnością. Ponadto w ich profilach stosuje się często poliamidowe przekładki termiczne, co dodatkowo zmniejsza utratę ciepła z wnętrza budynku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

Łatwość czyszczenia

Lekko zabrudzone okna aluminiowe można bardzo łatwo wyczyścić za pomocą miękkiej szmatki i wody zmieszanej z łagodnym płynem do mycia naczyń. Duże zabrudzenia najlepiej usuwać środkami zalecanymi przez producenta okien. Do konserwacji świetnie nadadzą się produkty konserwujące przeznaczone do karoserii samochodowych. Koniecznie należy pamiętać, że okien aluminiowych nie powinno się czyścić środkami piorącymi, kwaśnymi roztworami i rozpuszczalnikami.

Jedynym minusem okien aluminiowych może być ich cena. Są one znacznie droższe niż okna drewniane czy plastikowe. Dodatkowo często muszą być wykonywane na zamówienie. Nie można zapominać jednak, że wraz z wysoką ceną dostajemy wysoką trwałość i jakość wykonania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here