Notariusz - charakterystyka zawodu

Notariusz to zawód kojarzący nam się z całkiem łatwą pracą oraz z dobrą pensją. Czy jednak tak jest rzeczywiście? Kim dokładnie jest notariusz i jaką musi przejść drogę, aby znajdować się w kancelarii notarialnej? Czy rzeczywiście to, czym się zajmuje jest takie proste i przyjemne? Jakie musi mieć on predyspozycje psychiczne do tej pracy?

Notariusz – przede wszystkim prawnik

Na początku trzeba stanowczo podkreślić jeden ważny fakt, a mianowicie to, że notariusze to prawnicy po dodatkowej aplikaturze notarialnej. W związku z tym na pewno już nie zdobyły one swojej posady tak łatwo, jakby to na pierwszy rzut oka mogło się wydawać.

Na początek bowiem każdy przyszły prawnik musi zdać dobrze maturę, a następnie dostać się na prawo i przejść przez pięć lat ciężkich studiów. Następnie są egzaminy i aplikatura, która często wiąże się z bardzo niską pensją albo w ogóle jej brakiem. Dopiero potem można myśleć o karierze notarialnej.

Kancelaria notarialna a praca

Czy zaś praca jest tak łatwa? Też nie bardzo. Warto w tym momencie wytłumaczyć trochę, kim w zasadzie są notariusze. Otóż bowiem są to prawnicy tworzący akty stosowania prawa.

Co dokładniej się zalicza do takich czynności notarialnych? Otóż są to odpisy, wyciągi , akty poświadczenia dziedziczenia, doręczanie oświadczeń, sporządzanie projektów aktów, protestów, weksli, czeków, przyjmowanie na przechowanie pieniędzy, papierów wartościowych jeszcze wiele, wiele innych czynności. W praktyce zatem wymaga to naprawdę ogromnej znajomości prawa oraz umiejętnego go zastosowania.

Predyspozycje psychiczne do pracy notariusza

Czy jest jednak tak, że notariuszem mógłby zostać każdy z nas, gdyby już opanował w znacznym stopniu prawo? Niestety nie do końca. Jak do każdego zawodu, także i tu konieczne jest posiadanie pewnych predyspozycji. Jak one dokładniej się przedstawiają?

Otóż na pewno notariusz musi być osobą bardzo cierpliwą, dokładną, sumienną i drobiazgową – w dokumentach często jedno źle sformułowane słowo czy postawiony przecinek bowiem potrafi w zasadzie wszystko zmienić. Ponadto musi to być osoba spokojna, opanowana i kulturalna, szczególnie w obliczu klientów, którzy czasem mogą być w stanie głębokiego wzburzenia albo po prostu nie cechować się kulturą.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here