W dzisiejszych czasach mniej więcej każdy orientuje się, czym jest pozycjonowanie strony i kojarzy, że najbardziej w tym biznesie liczą się słowa kluczowe, które ludzie wpisują w wyszukiwarki i po których trafiają na dane strony. W przypadku Netmagia.pl przykładowe słowa kluczowe to na przykład: „Magia Internetu”, „Porady IT”, „e-biznes” czy „logistyka”. Jednak w jaki sposób zastosować je do promocji metodą SEO?
Rodzaje tekstów SEO
Podstawowe teksty ułatwiające pozycjonowanie strony można podzielić na cztery kategorie. Jeśli dopiero zaczynasz w branży SEO, warto zapoznać się z nimi, aby wiedzieć, czego oczekiwać od swoich klientów, i co im dawać w zamian. Każdy początkujący copywriter powinien znać te kategorie.
- Precle
Precel, pochodzący od angielskiego presell, to najprostszy i najbardziej podstawowy tekst SEO, który jednocześnie musi być unikalny. Zawiera się w nim słowa kluczowe, frazy ważne dla marketingu danego produktu, usługi lub firmy, a czasami pod słowa kluczowe podlinkowuje się stronę reklamowanego przedmiotu.
Podpowiedź: jeśli dostaniesz zlecenie na napisanie paru tekstów z frazą „wypadek samochodowy”, nie musisz pisać w kółko o kraksach na drogach; możesz na przykład napisać notatkę z bloga nastolatki, która widziała po drodze wypadek, albo w jakikolwiek sposób wpleść tę frazę w artykuł. Nie chodzi o jego treść, a bardziej o dobre rozmieszczenie fraz i słów kluczowych w nim.
- Strony internetowe
Każdy klient przed zakupem ważnego produktu zagląda na jego stronę internetową, aby zapoznać się z nim oraz firmą, która za nim stoi. Dlatego potrzebni są copywriterzy, którzy napiszą zachęcający tekst o dobrym kontakcie z firmą, o wysokiej jakości danego produktu czy też o tym, dlaczego warto wybrać akurat ten przedmiot. Takie teksty nazywa się po prostu „tekstami na strony internetowe”.
Podpowiedź: ten rodzaj artykułów wymaga większego wysiłku, niż precle, ponieważ te teksty będą czytane przez klientów; pisząc je, pamiętaj że tak naprawdę zwracasz się do osoby niezdecydowanej i zastanów się nad tym, co by Cię zachęciło, gdybyś był na jej miejscu.
- Strony zapleczowe
To coś pomiędzy preclami a tekstami na strony internetowe, z tym, że ich tematyka może być bardzo dowolna, chociaż powinny zawierać jakieś słowa kluczowe. Tutaj najważniejsze są oczekiwania klienta: jedni chcą tekstów z konkretnymi frazami, inni woleliby zobaczyć artykuły o merytorycznej zawartości.
Podpowiedź: staraj się podczas rozmowy z klientem dowiedzieć się jak najwięcej na temat jego oczekiwań: czy tekst powinien być napisany stylem swobodnym, czy ma być to raczej coś poważniejszego; znacznie Ci to ułatwi pracę i pozwoli uniknąć sytuacji, w której klient zwraca artykuł do poprawy.
- Opisy
Różnorodne opisy produktów, do sklepów, na portale aukcyjne, a nawet do katalogów – do tego w skrócie sprowadza się ta kategoria. Tutaj czasami może paść prośba o zawarcie paru słów kluczowych, jednak najważniejsze jest to, aby opisać produkt w sposób atrakcyjny dla klienta, nie pomijając jednocześnie jego cech. Cóż klientowi po tym, że roztoczysz przed nim wizję świecznika w stylu scandi przypominającego o skandynawskich zimnych nocach, skoro nie pozna jego wymiarów i nie dowie się, czy dany produkt pasuje do pomieszczenia, w którym chciałby go postawić? Ważne są tutaj także oczekiwania sprzedawcy.
Podpowiedź: wsłuchaj się w oczekiwania zleceniodawcy, bowiem są one tutaj – podobnie jak przy stronach zapleczowych – ważne; jednocześnie spróbuj wymyślić różne zastosowania produktu, jeśli masz do napisania parę opisów tego samego przedmiotu.
Oczywiście, to nie wszystkie możliwe kategorie zleceń: copywriting ma to do siebie, że jest ciekawą branżą, bowiem tutaj mogą się pojawić najróżniejsze możliwe zadania do wykonania, powiązane z reklamą, marketingiem czy Public Relations. Jednak te cztery rodzaje tekstów występują w zleceniach najczęściej.