Czy język niemiecki jest dla Polaków trudny

Język niemiecki może być bardzo przydatny w codziennym życiu. Niemcy to bogaty i wpływowy kraj, a do tego położony bardzo blisko. Wielu Polaków na naukę niemieckiego decyduje się ze względów zawodowych, a dla innych liczy się możliwość komunikacji ze zwykłymi ludźmi. Często pojawia się pytanie o to, czy niemiecki jest trudny.

Czy gramatyka niemiecka jest bardzo trudna?

Często zadawanym pytaniem jest to, czy gramatyka niemiecka jest bardzo trudna. Wystarczy jednak szybki kurs niemieckiego, żeby przekonać się, że tak nie jest. Niemiecki należy do grupy języków germańskich – tak samo, jak angielski, którego znajomość w Polsce jest o wiele powszechniejsza. Gramatyka niemiecka cechuje się więc dużym podobieństwem do angielskiej.

Czy to znaczy, że łatwo jest się jej nauczyć? To zależy. Podstawy są raczej łatwe i jeśli opanuje się również pewną ilość słownictwa, to dość szybko można nauczyć się prostej komunikacji. Obecnych jest tu jednak kilka elementów, które we współczesnym angielskim nie są już używane. Ich nauka może przysporzyć trudności, choć oczywiście wszystko zależy od nastawienia.

Czy trudno jest nauczyć się niemieckiej wymowy?

Aspektem języka niemieckiego, który wielu początkującym sprawia duże trudności, jest opanowanie niemieckiej wymowy. Przede wszystkim jest to spowodowane tym, że wymowa niemiecka mocno różni się od polskiej. Obecnych jest tu kilka głosek, które w języku polskim po prostu nie występują.

Z drugiej strony nie jest jednak tak źle. Niemiecki to nie chiński i w dalszym ciągu należy do tej samej co polski rodziny językowej (języki indoeuropejskie). Podobieństwa są znaczne. Wystarczy nawet szybki kurs niemieckiego, żeby przy odrobinie starania wymowę tego języka opanować perfekcyjnie.

Co jest najtrudniejsze w nauce niemieckiego?

Nauka każdego języka składa się z czterech zasadniczych elementów: rozumienia ze słuchu i tekstu pisanego, mówienia i pisania. Zdecydowanie najtrudniej jest opanować ten pierwszy. Dlatego też szybki kurs niemieckiego powinien uwzględniać duże ilości słuchania nagrań i innych materiałów, dzięki czemu nauka przebiega znacznie łatwiej.

Jest jeszcze jedna kwestia. Język niemiecki jest dość niejednolity. Istnieją różne jego warianty. Język na północy kraju różni się od tego, którym posługują się mieszkańcy południa, czy Austriacy. Najbardziej różni się od innych dialekt używany w Szwajcarii.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here